Íránská státní média tvrdí, že na jihu země byly zaznamenány výbuchy. V sobotu pozdě večer to napsala agentura Reuters. Podle Íránu zasáhlo několik střel telekomunikační věž. Nové údery na Írán krátce před půlnocí na neděli SELČ oznámilo americké velitelství vojenských sil CENTCOM a později i americký prezident Donald Trump. Íránu v příspěvku na síti Truth Social pohrozil obnovením bojů. Několik zemí v regionu hlásilo nepřátelské drony a rakety na svém území.
Podle amerického velitelství údery ze sobotního večera reagují na předchozí útok Íránu na obchodní loď v Hormuzském průlivu, který se stal podle americké armády v sobotu. „Americká vojenská letadla zasáhla íránskou vojenskou sledovací infrastrukturu, komunikační systémy, objekty protivzdušné obrany, sklady dronů a kapacity pro pokládání minut,“ uvedlo velitelství.
Trump uvedl, že americké letectvo udeřilo na Írán kvůli novému porušení příměří ze strany Íránu. „Možná se dostaneme do situace, kdy už nebude moci být rozumní a budeme donuceni vojensky dokončit práci, kterou jsme velmi úspěšně začali. Pokud se to stane, Íránská islámská republika přestane existovat,“ napsal šéf Bílého domu.
Spojené státy podnikly na Írán údery již v noci na sobotu, jednalo se o reakci na útok na nákladní loď v Hormuzském průlivu, která byla zasažena ve čtvrtek. Íránské revoluční gardy po amerických úderech uvedly, že provedly útoky na americké základny v regionu.
Další údery napříč regionem
Kuvajt v noci na neděli ohlásil, že čelí útokům nepřátelských raket a dronů, napsaly agentury AFP a Reuters. Podle Reuters byl vyhlášen protivzdušný poplach i v Bahrajnu. Děje se tak po nových amerických úderech na Írán, který v uplynulých měsících již na obě arabské země zaútočil.
Írán na Kuvajt, Bahrajn i další arabské státy v regionu v uplynulých měsících útočil v odvetě za americké údery. Teherán to odůvodňoval tím, že tyto státy hostí americké základny používané pro agresi proti íránskému území. Údery zasáhly podle médií americké základny, způsobily však i řadu mrtvých mezi civilisty.
Válku, kterou USA a Izrael proti Íránu zahájily v únoru, zastavilo příměří. V polovině června Washington s Teheránem podepsaly takzvané memorandum o porozumění, kterým si stanovily 60 dní na dojednání konečné mírové dohody. Dokument také počítá s obnovením volné plavby v Hormuzském průlivu, který je klíčový pro vývoz ropy a plynu ze zemí Perského zálivu.




